Typy vaginálních infekcí, jejich projevy, léčba a prevence

Někdy stačí větší stres a narušení fyziologických podmínek, aby v pochvě došlo k přemnožení kvasinek. Pak se rozvíjí nepříjemná kvasinková infekce, která snad někdy potrápila téměř každou ženu. Může však napadnout také muže nebo děti. Pojďme se podívat na to, jak dokáže vaginální infekce potrápit?

Jaké jsou příčiny kvasinkové infekce?

Ve sliznicích i na povrchu pokožky žije kmen plísně Candida. Při narušení běžných podmínek se může tato kvasinka rozmnožit. K tomu přispívá hlavně oslabená imunita, užívání antibiotik nebo hormonální antikoncepce či nevhodná strava v podobě převahy jednoduchých cukrů, stres, těhotenství i spodní prádlo z neprodyšných syntetických materiálů.

Jak se projevuje vaginální mykóza?

Průvodním jevem přemnožení kvasinek v pochvě je hlavně pocit svědění, pálení, zarudnutí a otok vnějších rodidel. Může se objevit i hrudkovitý výtok a bolest. Toto obvykle je podnětem ženy k tomu, aby navštívila svého ženského lékaře a poradila se s možností léčby.

Jaké existují pravidla předcházení tomuto nepříjemnému onemocnění?

Aby se žena zbavila kvasinkové infekce, musí být léčba komplexní. Vaginální mykóza se léčí obvykle antimykotiky, jež se podávají lokálně. Některé jsou volně prodejné a k dostání v lékárnách. V případě chronických obtíží odborný lékař předepíše antimykotika pro systémové užití. Pak je také na místě upravit jídelníček – to znamená vynechat ze své stravy jednoduché cukry, které bývají ve sladkostech a pečivu.

Není vhodné konzumovat pivo nebo plísňové sýry. Důležitou roli hraje správná volba spodního prádla, které by mělo být prodyšné, a to nejlépe vyrobené z čisté bavlny. Na místě je přeléčit také svého intimního partnera. Při koupání je třeba nezůstávat dlouho v mokrých plavkách, ale vyměnit je za suché. Při léčbě antibiotiky užívat současně probiotika, jež obnoví střevní i vaginální prostředí.

Když už se vaginální mykóza objeví, je třeba je začít co nejdříve léčit. V případě chronických obtíží je na místě kontaktovat lékaře.

Shlédněte také