Správce svěřenského fondu vás může snadno připravit o majetek

Osoba správce má téměř neomezené pravomoci, jak nakládat s majetkem ve svěřenském fondu. A někteří už se kvůli tomu krutě spálili.
Svěřenské fondy stále platí za nástroj, který je poměrně spolehlivý a robustní. Přibývá ale případů, kdy vlastníci fondů o vložený majetek přišli. Zpravidla kvůli správci.
Převažují nevýhody?
Svěřenecké fondy rozhodně nejsou neprůstřelné. Za poslední léta, kdy proběhla jejich výrazná revize, se z nich ovšem stal spolehlivější nástroj. I přesto se najde celá řada podnikatelů, která s ním má špatné zkušenosti. Svěřenecký fond založí s vidinou ochrany majetku a naprostého bezpečí, nakonec to ale končí velmi nešťastně.
Výhody i rizika svěřenských fondů jsou nesporné. I přesto se dá říct, že se jedná o velice dobrý nástroj pro mezigenerační předání majetku a v některých případech i k dlouhodobé ochraně. Rozhodně ale nejde o zázračný nástroj, který by veškerý vložený majetek 100% ochránil. Možná proto z tohoto projektu často vystupují zklamaní podnikatelé i majitelé nemovitostí, kteří velice brzy přijdou o svoje iluze.
Problémem je osoba správce
Problémem celého tohoto konceptu je především správce. Ten má totiž ze zákona prakticky neomezenou možnost nakládat s majetkem. Správce má tedy podobné postavení jako jednatel společnosti. Jak tedy bude svěřenský fond fungovat, to záleží jen a pouze na povaze tohoto klíčového muže nebo ženy. Svěřenský fond je jistě dobrým nástrojem, ale jen do doby, kdy se o něj jeho správce stará vzorně a podle pokynů majitele.
Jestliže máte majetek ve svěřenském fondu, nemusíte hned začít panikařit. Problém totiž často nemusí být ve správci samotném. Je totiž poměrně snadné jeho osobu obejít s pomocí falešného podpisu nebo dalších nezákonných činností. Jakmile se tak stane, je možné s majetkem nakládat takřka bez omezení. Jestliže se tedy do svěřeneckého fondu teprve chystáte vstoupit, rozmyslete si nejprve, jestli to má vůbec smysl.