Roční hlášení za odpady se v roce 2021 dočkalo některých změn

Každý podnikatel nebo firma produkuje nějaký odpad. Některé firmy však produkují odpadu opravdu mnoho a překračují zákonné limity, které uvádějí, že od daného limitu se musí zpracovat roční hlášení za odpady a včas odeslat na ISPOP.CZ, kde musíte být zaregistrování. Samozřejmostí je průběžná evidence odpadu a zpracování statistiky o odpadech, kterou zašlete na ČSÚ. V roce 2021 přišla změna a to společně se zákonem o odpadech 541/2020 Sb., podle kterého se zpracování ročního hlášení řídí.

Co se pro vás změnilo?

Roční hlášení o odpadech musíte nově zpracovat a zaslat na ISPOP.CZ, pokud za kalendářní rok vyprodukujete přes 600 kilogramů nebezpečného nebo 100 tun běžného odpadu. Dříve byl limit u nebezpečného odpadu 100 kilogramů, takže pro mnoho malých producentů odpadu to znamená, že roční hlášení už zpracovávat a odesílat nemusí. Musí však vést průběžnou evidenci o produkci odpadu, která bude průkazná v tom, kolik odpadu daný subjekt vyprodukuje a jestli se vejde do zákonného limitu. Limit u běžného odpadu zůstal stejný, ale změnil se termín, do kterého je třeba hlášení za odpady poslat. Termín se prodloužil a roční hlášení za odpady 2021 tak musíte podat do 28.2. 2022. Dříve byl termín odeslání za hlášení za předchozí rok do 15.2., nyní je to do konce února.

Starosti s hlášením a odpady přenechte profíkům

Každého nebaví řešit odpady, společnost na Ecoservis.eu však ano a stále více živnostníků, společností a obcí se na ní obrací, aby převzala tyto povinnosti za ně. Společnost je tu pro každého a pokud si myslíte, že je pro vás evidence odpadů a zpracovávání ročního hlášení činností, na kterou nestačíte, jednoduše se na experty obraťte a oni vám podají pomocnou ruku.

Shlédněte také