Není dluhopis jako dluhopis. S čím se setkáte u soukromých či státních dluhopisů?

Dluhopisy jsou jednou z mnoha možností, jak můžete v moderní době investovat svoje peníze s poměrně zajímavou rentabilitou a návratností částky. Hlavní výhody tak skýtají především ve větší jistotě, než je tomu u řady jiných investic.

Navíc, trh s dluhopisy je kompletně regulovaný za pomoci oficiálních bankovních institucí, což z nich nedělá vůbec takovou džungli, jako je tomu kupříkladu ve světě kryptoměn. I tady ale máte rozličné možnosti investic, které ale mohou přinést i rozličnou míru rizika a vlastností, které stojí za zmínku.

 

Nejbezpečnější jsou státní dluhopisy

V investičním světě si můžete všimnout toho, že jsou tyto dluhopisy poměrně dost často vyhledávané a vítané. Jedná se o dluhopisy, které vystavují vyloženě státy jako takové nebo státní instituce. Veřejnost se tak může podílet na rozvoji státní infrastruktury, čímž se uleví nárazovým investicím ze státní kasy. Pokud se rozhodnete pro nákup dluhopisů tohoto typu, tak se ale musíte smířit s nižší rentabilitou. To ale efektivně vyrovnává fakt, že se nemusíte bát o to, jestli se vám peníze vůbec někdy vrátí do rukou.

Firemní dluhopisy jako zlatá střední cesta

Stejnou politiku, jakou v této oblasti razí státy, ale mohou razit i různé soukromé společnosti. Zcela bez nadsázky se dá říct, že jsou firemní dluhopisy zlatou střední cestou. Pokud vyberete firmy s možností budoucího rozvoje a dobré vize či dokonce zabezpečovací utility, tak se nemusíte ani zdaleka tak bát o návratnost investice. Rentabilita je přitom opravdu vysoká. Můžete počítat i s desítkami procent v rámci příštích let.

Zde je ale potřeba mít se opravdu na pozoru. Velkou ironií celého obchodu může být fakt, že jsou ty nejvýhodnější dluhopisy často také velice rizikové. Národní banka totiž může zalistovat i takový druh dluhopisu, který splňuje všechny normy a požadavky, ale nemusí u toho řešit, jaká je šance na realizaci plánů společnosti. Rozhodně tak nejde o podvod, ale musíte na věc nahlížet tak, že jdete společně s firmou do stejné rizika toho, že se vám následující kroky nemusí vůbec vyplatit.

Shlédněte také