Moderní betonové ploty se vyplatí

Oplotit pozemek kolem domu je možné různým způsobem. Zvolit můžete klasický tyčkový plot, pletivo, železný plot nebo také živý plot, který ovšem vyžaduje delší čas, než bude neprostupný. To naopak betonový plot můžete mít postavený i za jediný den. Nemusíte se obávat, že se jednalo o nějakou nevzhlednou šedivou zeď, jak ji znáte z oplocení průmyslových areálů či nápravných zařízení. Současné betonové ploty jsou naopak velice elegantní a oproti jinému oplocení mají celou řadu předností.

Proč jsou betonové ploty stále oblíbenější?

Vytvoří dokonalé soukromí, protože zamezí zvědavým pohledům sousedů a kolemjdoucích a navíc jsou velice atraktivní. Jsou také výbornou protihlukovou bariérou. Velkou výhodou je, že nevyžadují žádnou údržbu a přesto mají velice dlouhou životnost. Nabídka betonových plotů je velmi rozmanitá a zdaleka se nejedná pouze o hladkou betonovou plochu. Vybrat si můžete různě vzorované ploty a také z několika barevných provedení, aby oplocení pasovalo k charakteru domu, pozemku i nejbližšího okolí. K oblíbeným patří například vzor v podobě skály, břidlice nebo mozaiky. K nejprodávanějším patří verze štípaného kamene.

Spočítejte si cenu betonového plotu, pomůže vám v tom tato kalkulačka.

Stavba betonového plotu

Nejprve srovnáte terén, poté vyhloubíte do země jámy do 60 cm v rozestupech 2 metrů. Do otvorů vsadíte betonové sloupky, které které zafixujete nejlépe štěrkem. Sloupky mají drážky, do kterých se pak zasouvají betonové desky. Desky mají rozměry 200x50x5 cm. Aby nedošlo k problémům při zasouvání desek, je dobré vzdálenost mezi sloupky kontrolovat latí o délce 2m. Výška plotu je dána počtem desek, takže můžete mít plot vysoký od 1 do 2,5 m.

Další technické údaje

Samotné betonové desky jsou pevné, odolné a zároveň pružné. Pevnost a odolnost dodává betonu mrazuvzdorný cement. Do betonu se přidává ještě kamenivo a také ocelová armatura, díky které jsou desky pružné. Váha jedné betonové desky je 75 kg, takže stavbu plotu zvládnou dva lidé. Pokud si objednáte betonové desky ve větším množství, tak na jedné paletě za 242,- Kč a vážící 1,5 tuny, je jich 20 kusů.

Shlédněte také