Jak efektivně snížit náklady v domácnosti

Ať už chcete šetřit, nebo vás zajímá, jak si zařídit bydlení co možná nejméně energeticky náročné, nabízí se celá řada možností. Některé se přitom obejdou bez jakýchkoliv investic, jiné je vyžadovat budou – někdy je však návratnost už v prvních měsících a můžete tak snížit náklady v domácnosti o více jak 50 %, což znamená u středně velkého bytu (2+1 nebo 3+1) či domu i přes 15 000 Kč ročně. Slušná částka.

Nejdříve přestaňte plýtvat a změňte uvažování

Více než 2/3 domácností v České republice spotřebují mnohem více energie, než doopravdy musí, a téměř žádná s nimi neumí skutečně hospodařit. V první řadě si uvědomte, že levnější neznamená nutně lepší; naopak. V některých případech je třeba investovat do dražších, ale kvalitnějších produktů, jejichž úspora i životnost je mnohonásobně vyšší než u těch základních. V čase se vám tedy náklady i několikrát vrátí. A důležité také je, abyste zbytečně neplýtvali (nenechávali svítit, neohřívali jídlo několikrát, neprali poloprázdnou pračku atd.).

Několik způsobů, jak snížit náklady v domácnosti

Ušetřit se dá skoro všude, a to při zachování životního standardu. Smyslem není, abyste se odteď sprchovali pouze jednou za 3 dny a ruce si opakovaně omývali v použité vodě. Vůbec ne. Stačí, když se zaměříte na největší energetické žrouty a zamezíte, aby vám energie zbytečně „protékaly“:

  • vyměňte žárovky za úspornější: halogenové sníží náklady na svícení až o 30 %, zatímco LED žárovky ušetří dokonce až 90 procent oproti klasickým.
  • odmrazujte chladničku a mrazák, i nános 0,5 cm ledu může znamenat zvýšení spotřeby o více jak 30 %.
  • perte vždy plnou pračku a využívejte i krátkých programů – například trička, která jste na sobě měli jednou a nejsou nějak zašpiněná, postačí prát i na 30 stupňů po dobu 15 minut.
  • umístěte za topení reflexní fólii – je to sice starý a mnohými zavrhovaný trik, ale praxe opakovaně ukazuje, že dokáže snížit náklady v domácnosti na vytápění až o 40 %. Jsou to právě obvodové zdi, jimiž uniká značné množství tepla.

Možností, jak snížit náklady v domácnosti, existuje pochopitelně mnohem více, a lze k nim přidat i ty, které už vyžadují větší, ale o to efektivnější a dlouhodobé investice:

  • zateplete celý dům, tedy jak stěny, tak střechu a případně izolujte podlahy
  • vyměňte okna za plastová, euro nebo hliníková, zkrátka za taková, co nepropouští chlad dovnitř a teplo ven
  • instalujte solární panely, které umí jak vyrábět elektřinu, tak ohřívat vodu
Shlédněte také