Co se může pokazit při rekonstrukci bytového jádra?

Některé starší byty ještě mají v sobě zabudované bytové jádro z umakartu. Jeho doba už je dávno minulá, a tak taková koupelna hlasitě volá po své rekonstrukci, během níž je prostor vyzděný. Na co se při tom připravit?
Pryč s umakartovým jádrem
Kdo umakartové bytové jádro doma má, tak se k jeho přestavbě dříve nebo později uchýlí. Je to celkem pochopitelné. Jeho vzhled už není oslňující, navíc elektroinstalace často neodpovídá současným normám a nemusí být právě v nejlepší kondici. Taková koupelna rozhodně nenaplňuje potřebu prostoru pro relaxaci a odpočinek, jak ho chápeme v dnešní době. Rekonstrukce koupelny v paneláku je nejen velkým zásahem do bydlení, ale také do rodinného rozpočtu. Proto je třeba si předem ujasnit, kolik financí budete schopni obětovat a jestli se do přestavby pustíte sami, nebo si objednáte specializovanou firmu
Jaké problémy při rekonstrukci jádra na vás čekají?
S přestavbou umakartového jádra jsou spojena i určitá rizika, na která je třeba myslet. Rizikovou může být změna dispozice bytového jádra, kdy dojde k odlišnému rozložení zatížení, než na co byl stropní panel dimenzován. Proto nejsou přípustné zásahy do nosných konstrukcí bytu bez dohody se statikem.
Dalším problém, a ne malým, se jeví instalační šachta, kdy je nutné si ujasnit, jestli bude součástí bytu, nebo bude tvořit samostatný úsek. Šachtou se totiž obvykle při požáru šíří kouř, zplodiny i teplo do okolních bytů. Záleží ovšem i na tom, jaké typy bytových jader byly použité.
Typy bytových jader
Existuje několik typů prefabrikovaných celků, které musí řešit rekonstrukce bytového jádra. Praha i další města v České republice nabízela v minulosti za socialistické éry bydlení v panelových domech, jejich stavba se tímto prefabrikátem značně urychlila.
Používaly se čtyři základní typy, a to umakartové, sádrokartonové, papírové s voštinami nebo železobetonové.