Čerpání hypotéky v kostce: Jak probíhá splácení i odložení plateb?

Vysněný dům jste vybrali, banka vám hypotéku schválila  – a co teď? Jak probíhá čerpání úvěru na bydlení? A víte, kdy a jak zaplatíte první splátku a co dělat v případě, že nezvládáte splácet? Pokud si chcete v těchto věcech udělat jasno, právě pro vás je dnešní článek. Čtěte!

Jak čerpat hypotéku

Hypotéku můžete čerpat obvykle hned do několika dnů od splnění podmínek, a to po:

  • doložení kupní smlouvy,
  • pojištění nemovitosti,
  • podání návrhu do katastru nemovitostí,
  • podání žádosti o čerpání hypotéky.

Čerpat hypotéku můžete jednorázově, nebo postupně.

S jednorázovým čerpáním se pravidelně setkáte při koupi nemovitosti. Postupné čerpání využijete při stavbě nebo rekonstrukci nemovitosti.

První splátky hypotéky

První splátku provedete po vyčerpání hypotečního úvěru. V případě jednorázového čerpání obvykle využijete prostředky z hypotéky ihned. A to ve chvíli, kdy na váš bankovní účet přistanou peníze od banky, nebo banka zaplatí prodejci nemovitosti napřímo.

První splátka se může lišit. Poté pravidelně splácíte pravidelným příkazem stejnou sumu  podle smlouvy.

Splácení hypotéky u postupného čerpání

V případě postupného čerpání se splátky hypotéky mírně liší. Měsíčně splácíte nejdříve úroky z hodnoty, kterou jste k danému datu vyčerpali. Až poté začnete pravidelně splácet dlužnou částku.

Když peníze nestačí

Pokud vám peníze na stavbu nebo rekonstrukci nevystačí, můžete požádat o navýšení úvěru. Počítejte však s tím, že mnoho bank vám poskytne nový úvěr.

Budete tak muset znovu projít kolečkem ověřování vaší bonity A to proto, aby banka věděla, že své závazky stále zvládnete splácet. Informujte se detailně u svého hypotečního poradce.

Odklad splátky hypotéky

V životě se může stát cokoliv – to platí i o situaci, kdy nebudete schopni splácet svoji hypotéku. V tomto případě lze požádat o odklad. Co pro vás odložení splátky hypotéky znamená?

  • Banka musí vaši žádost o odklad posoudit. Může ji přijmout i zamítnout.
  • Po určitou dobu budete splácet jen úroky bez jistiny.
  • Počítejte s negativním záznamem v úvěrových registrech.
  • Pravděpodobně se nevyhnete také poplatku za odklad splátek.
  • Standardní bývá odklad na 6 měsíců.
Shlédněte také