5 častých účetních chyb, které vám zbytečně zkomplikují práci

Vedení společností se obvykle soustředí na obchod a výrobu, což je samozřejmě v pořádku. Obojí totiž představuje hlavní faktory, které ovlivňují hospodářské výsledky. Když však ziskovost podniku stagnuje či dokonce klesá, a to navzdory tomu, že je s obchodem a výrobou vše v naprostém pořádku, přichází na řadu účetní agenda. Jenomže ouha – získat z ní potřebná data může být oříšek, pokud je plná chyba omylů. Věnujte proto účetnictví zaslouženou pozornost již nyní a vyvarujte se těchto nejčastějších chyb.

1. Absence pevně daného systému

Kdo s účetními doklady přijde do styku? Kdo za ně nese zodpovědnost? Jakým způsobem bude probíhat evidence skladových zásob? Tyto a mnohé další otázky byste měli mít vyřešeny tak, aby pracovníci netápali. Pokud stále nepoužíváte kvalitní účetní program, máte nejvyšší čas to změnit. Výrazně vám usnadní stanovení přesných pravidel a normalizaci procesů.

2. Chaos v označení dokladů

Nepořádek v účetnictví je jako časovaná bomba. K častým chybám patří nedodržování číselných řad, doklady s duplicitním označením a ignorace systematické posloupnosti. Chcete-li mít v dokladech přehled a neztrácet čas při hledání konkrétních dat, dejte si na to pozor.

3. Zmatek v organizaci a archivaci

Označit fakturu špatně je jedna věc, nemoct ji dohledat druhá. Úředníci z finančního úřadu jsou nemilosrdní a s chutí udělují pokuty a penále. Nedoufejte, že se vám kontrola vyhne a raději si pořiďte dobrý účetní systém, který vám umožní přehlednou archivaci bez zbytečných komplikací.

4. Špatná komunikace účetního s vedením

Účetní by měl s managementem průběžně konzultovat krátkodobé i dlouhodobé cíle společnosti. Jinak nebude moct pružně reagovat na změny a efektivně optimalizovat procesy.

5. Dovolená mimo zákonný rámec

Zaměstnanci nemohou čerpat dovolenou, jak se jím zlíbí. Přesná pravidla určuje zákoník práce, ve kterém by se měl účetní vyznat jako nikdo jiný. V mnoha případech je tomu jinak a čerpání dovolené je na hranici zákona, nebo dokonce zcela mimo něj.

Shlédněte také